Månadens webb
April blev produktionsbolagens månad i Månadens webb. Kokokaka tog storslam med både första- och tredjeplaceringen. Och Perfect Fools ståtar i ensamt majestät med andraplaceringen för H&M.
1IKEA:s inhousebyrå IKEA Communication tar hem segern i aprilomgången av Månadens webb med en sajt som sticker ut, inte minst genom sitt udda grafiska uttryck.
Sajten The never ending design stories påminner till lika delar om barnboksillustrationer och Monty Python. Den presenterar IKEA:s egna designer och låter dem berätta om sin syn på design. Sajten är en del i lanseringen av den nya PS-kollektionen, en satsning för att positionera IKEA som designföretag.
– Det handlar om att ta fram det senaste inom design som människor har råd med, säger Carin Steschulat Löfqvist, projektledare för kampanjen.
Sajten startar i flygande maskrosfrön. Varje frö leder till presentationer, historier av olika designer och historier om PS-produkterna. Tanken med att så frön är genomgående i hela det kreativa upplägget. ”Alice i Underlandet” är en annan inspirationskälla som är tydlig i det visuella uttrycket.
– Vad finns i ett frö? Det kan finnas massor av historier där. Vi vill berätta historien genom designern, säger Carin Steschulat Löfqvist.
Syftet är att väcka nyfikenhet och intresse för svensk design. Den kreativa grunden är framtagen av IKEA Communications, utförandet har gjorts i ett tätt samarbete med Kokokaka som har producerat sajten.
– De har varit fantastiska på att hitta alla animationer, säger Carin Steschulat Löfqvist.
Jimmy Herdberg, cd på Kokokaka, blir förtjust när nyheten om byråns framgångar når honom:
– Jättekul! Tanken är att låta fröna öppna nya världar. Från början hade vi skyhöga ambitioner i projektet. Sedan hade vi lite svårt att skala ner det efter budget så vi lade kanske lite väl mycket tid.
Å andra sidan är han glad att de fick fria händer att kreera som de ville.
– Vi fick stor frihet att fortsätta enligt våra tankar. Vi har stort musikintresse och jobbade mycket med musiksättningen av de olika historierna, säger Jimmy Herdberg
Hur mycket har de olika designerna fått säga till om när det gäller porträtten av dem?
– De har varit med och tagit fram grundmanusen och sedan tyckt till om slutresultatet så att de kände sig bekväma. De köpte det mesta rakt av, säger Jimmy Herdberg.
Fakta
Uppdragsgivare: Carin Steschulat Löfqvist
Arbetsgrupp: ICOM Team: Martin Nordin, Olof Borgfors, Annelie Lindström, Mikael Hjelm, Anders Fredin, Niclas Folkesson, Carin Steschulat Löfqvist
Produktionsbolag: Kokokaka Team samt frilansande regissör Erik Eger, animatör Ben Baker och illustratör Nathalie Barusta Gäbel
H&M:s vårkollektion på webben vann andraplatsen i aprilomgången av Månadens webb. Men redan innan det har kampanjen haft stora framgångar pubikmässigt.
– Den feedback vi har fått av H&M är att kampanjen är den som har fått flest besök bland alla H&M:s webbkampanjer både under en enskild dag och under en enskild månad, säger Niklas Karlsson, ad för kampanjen på Perfect Fools.
Den låg också på Creativitys topp fem-lista över de bästa kampanjerna i början av april.
Kampanjen har en modell som besökaren kan prova vårkollektionen på. Modellen går framåt, vilket ska visa hur kläderna ser ut och faller på en person i rörelse. Besökaren kan själv byta outfit när som helst medan modellen är i rörelse.
– Syftet är helt enkelt att på ett vackert och inspirerande sätt visa H&M:s vårkläder, säger Niklas Karlsson.
Enligt honom har de använt relativt avancerad teknik för att bygga kampanjen.
– Men det ska ändå ge en enkel och vacker upplevelse, säger han.
I kampanjen finns också en Facebookapplikation där kompisar på Facebook kan tipsas och kläderna kommenteras. Den funktionen är inte obetydlig för att kampanjen har fått sådan besöksstatistik, tror Niklas Karlsson.
Fakta
Uppdragsgivare: Jordan Nasser, Tove Lindholm
Arbetsgrupp: Tony Högqvist cd, Jonas Stenqvist producent, Tove Lindqvist produktionsledare, Niklas Karlsson och John Wolst ad, Karl Nord postproduktion, Andrea Linder, Rasmus Bjerén och David Genelid webbutvecklare, Sanitate & Rosenlund film- och postproduktion, Andreas Sjödin fotograf
Produktionsbolag: Pefect Fools
Tele2:s erbjudande till företag om att abonnera på en nätbaserad telefonväxel har F&B förklarat så bra på webben att det räckte till en pallplats.
– Det är en tacksam uppgift, erbjudandet säljer sig självt. Vi har bara berättat vad det är och satt en liten humoristisk tvist på det, säger Mathias Appelblad på F&B.
Fåret Frank presenterar lösningens tio grundfunktioner i tio korta filmer. Dessutom kan den stressade välja hur lång tid hon vill lägga på informationen och få berättelsen i olika versioner, allt från 1 till 60 sekunder. Till den funktionen har F&B spelat in tio grundberättelser som klipps i olika versioner.
– Det ska skilja lite mellan 8 sekunder och 11 sekunder, säger Mathias Appelblad.
– Syftet är att få folk att titta flera gånger på olika tidsintervaller.
Det upplägget funkade på juryn i Månadens webb. F&B har även fått reaktioner på att sajten funkar från Tele2.
– De har fått in fler leads än förväntat och de har varit av förvånansvärt god kvalitet, berättar Mathias Appeblad.
– Då känns det som att vi har lyckats förklara vad det här är för något.
Fakta
Uppdragsgivare: Caroline Johansson
Arbetsgrupp: Hans Andersson kundansvarig, Cilla Glenberg produktionsledare, Adam Ulvegärde ad, Marcus Hägglöf copywriter, Magnus Almberg formgivare, Mathias Apppelblad webb director, Malin Careborg webb producent
Produktionsbolag: Kokokaka
Mediebyrå: Starcom
Bästa banner
1. ”Prissänkning”
Kund: ICA Byrå: King Prod.bolag: From Stockholm With Love
2. ”Har du vad som krävs?”
Kund: Försvarsmakten Byrå: DDB Stockholm Prod.bolag: Tribal DDB
3. ”Få byggråd i tid”
Kund: Beijer Bygg Byrå: Tempel Produktionsbolag: Delorean
| Bidrag nr #1 | |
|---|---|
| Titel: Break-up test Kund: Björn Borg - Jimmy Johansson & Ana Rodrigo | |
| Byrå: Farfar
Produktionsbolag: It's Showtime
Arbetsgrupp: Web Director-Per Hansson Art Director – Jennie Arvenäs & Nima Stillerud Copywriter – Linda Börjesson Projektledare – Jonas Andersson Produktionsledare – Marie Persson Flash Developer – Micke Ring & Sebastian Johansson Producent - Gustav Dahlgren (It's showtime) Regissör - Markus Johnson (Kamisol) |
|
| Namn: Emma Lagerström | |
| Beskrivning: Se inskickssida. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #2 | |
| Titel: SJ Nedräknaren Kund: SJ - Maria Ling | |
| Byrå: Farfar
Produktionsbolag: From Stockholm With Love
Arbetsgrupp: Farfar |
|
| Namn: Emma Lagerström | |
| Beskrivning: Se inskickssida. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #3 | |
| Titel: Pulp Labs Kund: Södra / Therese Thelin | |
| Byrå: Garbergs
Produktionsbolag: Public Class
Arbetsgrupp: Projektledare: Jan Lindforss Produktionsledare: Cilla Beckeström Formgivare: Beatrice Sztanska Copy: Nina Åkestam AD: Petter Ödéen / Karin Ahlgren |
|
| Namn: Susanna Berg | |
| Beskrivning: Södra Cell tillverkar pappersmassa. Pulp Labs är ett projekt som går ut på att inspirera Södras befintliga och potentiella kunder till att göra helt nya saker av papper. Allt material är helt dokumentärt. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #4 | |
| Titel: Designa din egen t-shirt Kund: Disney Channel, Hanna Skipper | |
| Byrå: Pool
Produktionsbolag: Pool
Arbetsgrupp: Pool |
|
| Namn: Henrik Eriksson | |
| Beskrivning: UPPDRAGSBESKRIVNING
KREATIV LÖSNING |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #5 | |
| Titel: Kampanjsajt Sveriges nya Rådhus Kund: Beijer Byggmaterial, Roger Nordström, Fredrik Ringdahl | |
| Byrå: Tempel
Produktionsbolag: Perfect Fools
Arbetsgrupp: Johanna Ruthström, Anders Tempelman, Tom Wendels, Fredrik Östergren |
|
| Namn: Johanna Ruthström | |
| Beskrivning: Utmaning: Ta kunskapspositionen "Fråga någon som vet" och förstärk och fördjupa den på nätet. Lösning: Rådhuset, ett hus fyllt med tips, råd, inspiration och praktisk hjälp inför dina byggprojekt. Hänger ihop med bannerkampanj "Få byggrådgivning i tid". |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #6 | |
| Titel: Vårens nya förälskelser Kund: Unilever – David Scholander och Marianne Heydari | |
| Byrå: Reklambyrå - Klirr Proximity, Produktionsbolag – Klirr Proximity, Mediebyrå - Mindshare
Produktionsbolag: Klirr Proximity
Arbetsgrupp: Patrik Jaldevik - PL, Malin Köhlmark - AD, Andreas Hörnsten - Copy, Jessica Olérs – Prod.ledning, Maria Carlzon – Original, Anders Meisner – ID (Interactive Director), Gustav Buchholzt – webbutvecklare, Anna Nauckhoff – Prod.led webb |
|
| Namn: Patrik Jaldevik | |
| Beskrivning: Äntligen vår! Och med den alla känslor och annat härligt som blommar upp. Men framförallt… lyckan i att åter få njuta av glass. Inför den kommande glassäsongen brukar därför GB vilja väcka medvetenheten kring sina produkter så tidigt och snabbt som möjligt. I år, liksom tidigare år, står nyheterna i fokus men med skillnaden att de även bärs av ett kampanjtema. Det kommunikativa budskapet är ”Vårens nya förälskelser” vilket lika mycket anspelar på konsumenternas förhållande till varandra som till GB’s produkter. Men det ger också GB möjlighet att på ett naturligt sätt kommunicera med sin egen logotyp. Kampanjen var nordisk (Sverige, Danmark och Finland) och målgruppen 15-59 år med syftet är få dem att prova årets nyheter. På GB’s hemsida kunde konsumenterna tävla om en egen full glassbox (10 vinnare i 10 veckor). Och i ett nära samarbete med Bilddagboken kunde medlemmarna ta reda på vilken glass man var samt tävla med bilder på temat ”vårens nya förälskelser”. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #7 | |
| Titel: Gainomaxstudien Kund: Norrmejerier/Johan Nylund | |
| Byrå: Saatchi & Saatchi
Produktionsbolag: Saatchi & Saatchi/Proportio
Arbetsgrupp: AD - Gustav Egerstedt Copy - Amalia Pitsiava Projektledare - Jonas Dahlquist Planner - Per Jaldeborg Produktionsledare - Paula Andersson Proportio - Elias Bengtsson |
|
| Namn: Paula Andersson | |
| Beskrivning: Syftet med websidan är att få folk som tränar att förstå att det är dumt att |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #8 | |
| Titel: Badmode Kund: Titti Bratt - Åhléns | |
| Byrå: KING
Produktionsbolag: From Stockholm with Love
Arbetsgrupp: AD: Axel Isberg, Graziela Lages, Lotta Ågerup Creative Director: Frank Hollingworth Copywriter: Pontus Ekström, Tove Eriksen Hillblom Projektledare: Lina Söderqvist Produktionsledare: Ylva Abrahamsson Webbproduktion: Sofia Weman Fotograf: Peter Gehrke Stylist: Marcus Söder Original: Patrik Andersson Repro: Mods |
|
| Namn: Sofia Weman | |
| Beskrivning: Badmodekampanj för Åhléns varuhus. Målgrupp är kvinnor mellan 25-55. Tanken med kampanjen är att sälja badkläder och samtidigt berätta att det finns en mängd andra produkter på Åhléns (Tusen Möjligheter). Här använder modellen saker från Åhléns för att gör havet lite vackrare, både med badkläderna och med saker från andra produktområden t.ex. smink. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #9 | |
| Titel: Ventilation hemma Kund: Fläkt Woods, Olle Nyblad | |
| Byrå: YMER Reklambyrå
Produktionsbolag: Musicbay
Arbetsgrupp: Projektledare: Yngve Ornerud Copy: Hanna Hemgren, Jens Larsson AD: Sophia Henningsson |
|
| Namn: Yngve Ornerud | |
| Beskrivning: Sajten riktar sig mot konsument med en tekniskt komplicerad produkt - balanserad ventilation. Dvs mekanisk till- och frånluft i villor, radhus och lägenheter. Vi vill på ett enkelt sätt beskriva de ekonomiska fördelarna och att det är livsviktigt med ren och frisk luft i hemmet. Vi vill också göra folk medvetna om hur vanligt det är att det oftast är både dålig och hälsofarlig luft hemma, men att det finns en lösning på problemet. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #10 | |
| Titel: HIFDIF - Tillsammans kan vi Kund: Aktionsgruppen HIFDIF - Anders "Berra" Olsson | |
| Byrå: Reuterskiöld Preisler Dixelius Claesson Wijkmark Wilde Stillerud & Reuterskiöld.
Produktionsbolag: Phang Productions, Film De Liberte, Palladium
Arbetsgrupp: PL/CD: Fredrik Preisler AD: Nima Stillerud, Patrik Reuterskiöld, Lennart Claesson, Johan Wilde. Copy: Petter Dixelius, Adam Reuterskiöld, Henning Wijkmark. Webdirector/Webproducer: Jeremy Phang/Phang productions Regissör: Fredrik Davidsson/Film De Liberte Fotograf: Oskar Karlberg Text/musik: Petter Dixelius/Ulf Svedlund Producent: Olle Ljungman, Palladium |
|
| Namn: Fredrik Preisler | |
| Beskrivning: En unik satsning från Djurgården och Hammarby inför den allsvenska premiären i fotboll. Eftersom vare sig HIF eller DIF kan slå gnagets publiksiffra i respektive hemmapremiär valde vi att göra en gemensam kampanj där vi slår ihop våra publiksiffror för att sätta solnaiterna på plats! Syftet med kampanjen var att skapa "buzz" inom Stockholmsfotbollen i allmänhet och våra premiärmatcher i synnerhet. Målgrupp är samtliga Järnkaminer och Söderbröder runtom i landet (främst i Stockholms innerstad, Åkersberga och valda delar av Farsta). Kampanjen har diskuterats flitigt i media och i blogosfären: http://blogsearch.google.com/blogsearch?hl=sv&ie=UTF-8&q=hifdif&btnG=Sök+genom+bloggar&lr= http://search.twitter.com/search?q=hifdif http://www.hifdif.se/support/?pageNum=14
|
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #11 | |
| Titel: Flyktingpingis Kund: Folkoperan, Elenor Wolgers | |
| Byrå: Lowe Brindfors
Produktionsbolag: Lowe Brindfors
Arbetsgrupp: Projektledare: Marie Klinte, Produktionsledare: Cecilia von Uexküll, Planner: Mehrnaz Ensafmanesh, Creative Director: Villard/Barthof, Art Director: Petter Lublin, Kalle dos Santos, Copywriter: Martin Ericson, Flash programmering: Tobias Löfgren, Web-design: Joakim Norman |
|
| Namn: Cecilia von Uexküll | |
| Beskrivning: Uppgiften var att uppmärksamma Folkoperans uppsättning av Konsuln. Konsuln är en högaktuell opera som handlar om hur asylsökande flyktingar fastnar i ändlösa byråkratiska system. För att belysa det absurda i asylsökandes situation tog vi fram webbspelet "Flyktingpingis". I spelet kan man bolla en flykting mellan olika instanser som Migrationsverket, Polismyndigheten, Socialkontoret och Regeringen. Förutom att locka folk till operan fungerade spelet också som en syrlig kommentar till ansvariga politiker. ”Flyktingpingis” mailades bl.a. till Statsminister Fredrik Reinfeldt och Migrationsminister Tobias Billgren.
På siten kunde man även maila och utmana sina vänner i spelet och beställa biljetter till operan. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #12 | |
| Titel: Bli ett med ditt projekt Kund: HORNBACH Byggmarknad AB | |
| Byrå: HORNBACH Inhouse, Carat (Mediaplanering), Proximity (Produktion hemsida), Heimat (Reklambyrå)
Produktionsbolag: Proximity (Tyskland)
Arbetsgrupp: Heimat, Berlin Tyskland (Reklambyrå, samtliga medier) Proximity, Tyskland (Produktion) Hornbach Byggmarknad AB, Göteborg (Inhouse, samtliga medier) |
|
| Namn: Weronica Lundgren, Marknadschef HORNBACH Byggmarknad AB | |
| Beskrivning: Kampanjmotto: "Bli ett med ditt projekt" |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #13 | |
| Titel: moodometer Kund: Joakim Mörnefält | |
| Byrå: Grey Sthlm
Produktionsbolag: Grey Sthlm
Arbetsgrupp: Sten Andersen , Sture Söderlund, Lars Hörnström, Anna Dahlquist, Fredrik Almgren, Staffan Hansson, Erik Hansson, Johnny Willberg |
|
| Namn: lars hörnström | |
| Beskrivning: Skicka din status till vänner med hjälp av korta filmklipp. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #14 | |
| Titel: getbackin.biz Kund: Manpower, Joakim Mörnefält | |
| Byrå: Grey Sthlm
Produktionsbolag: Grey Sthlm
Arbetsgrupp: Sten Andersen, Sture Söderlund, Lars Hörnström, Fredrik Almgren, Staffan Hansson, Erik Hansson, Johnny Willberg, Anna Dahlquist. |
|
| Namn: lars hörnström | |
| Beskrivning: Siten består av 3 delar. Huvudsidan, 2 filmer och moodometern. (De två sistnämnda gjorda för att skapa trafik till huvudsiten.) |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #15 | |
| Titel: Posten Logistik -Think square Kund: Posten Logistik Anne-Cathrine Worth | |
| Byrå: Daddy
Produktionsbolag: Daddy Production och Digipunk
Arbetsgrupp: Titti Winqvist Projektledare, Jenny Folkesson Produktionsledare, Mattias Berg AD, Viktor Wahl o Johan Brink Copy, Fredrik Gruber Designer, Gustav Martner CD, Per Rundgren Technical Director, Erik Sterner och Edvin Besic -flash programmering, Ass flash programmering Stefan Hållén, David Forss och Malin Ekman -Flash. Digipunk -3D Övrigt: Åkestam Holst |
|
| Namn: jenny folkesson | |
| Beskrivning: Posten Logistik har varit fyrkantiga i snart 370 år men det är först nu som de stolt visar upp de positiva effekterna av att tänka fyrkantigt. Med konceptet ”Think Square” lanserar Posten Logistik ett nytt begrepp som bejakar fyrkantigt tänkande.
För att visa de positiva effekterna av att tänka fyrkantigt och att leda in till kampanjsajten bjöd vi på enkla spel direkt i annonserna. Naturligtvis bygger de på att man ska tänka i fyrkantiga banor. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #16 | |
| Titel: satsa vidare med lägre marknadsbudget Kund: Sandsjö Action, Håkan Sandsjö | |
| Byrå: Sandsjö Action nätverk
Produktionsbolag: Tobias Olsson
Arbetsgrupp: Ola Sandell - Copywriter Håkan Sandsjö - AD Tobias Olsson – Webb-kreation |
|
| Namn: Håkan Sandsjö | |
| Beskrivning: Se bifogad pdf.
Inte ska väl marknadschefer behöva nödbromsa i lågkonjunktur.
Målgrupp: 200 företag i främst västsverige som har marknadschef. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #17 | |
| Titel: Tele2 Direct Kund: Tele2, Caroline Johansson | |
| Byrå: Forsman & Bodenfors
Produktionsbolag: Thomson
Arbetsgrupp: Kundansvarig: Hans Andersson Produktionsledare: Cilla Glenberg Art Director: Adam Ulvegärde Copywriter:Marcus Hägglöf Formgivare: Magnus Almberg Web Director: Mathias Apppelblad Web Producent: Malin Careborg Mediebyrå: Starcom |
|
| Namn: Beata Fagring | |
| Beskrivning: Tele2 Direct är en helt ny, nätbaserad telefonväxel för företag. På sajten finns det bland annat en presentationsfilm, som du själv bestämmer längden på beroende på hur mycket tid du har. Och hur mycket du vill veta. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #18 | |
| Titel: SKÖNHETSKANONEN Kund: Åhléns - Helena Flodström | |
| Byrå: KING
Produktionsbolag: Acne Digital
Arbetsgrupp: Creative Director: Frank Hollingworth Web Director - Thomas Larsson Art Director - Graziela Lages Art Director - Lotta Ågerup Copywriter - Tove Eriksen Hillbom Producent - Sofia Weman Produktionsledare - Catharina Erlandsson Projektledare - Lina Söderqvist |
|
| Namn: thomas Larsson | |
| Beskrivning: Idén var att hitta ett annorlunda och lekfullt sätt att visa vårens makeuptrender på. Det mekaniska, maskinella i att avfyra en kanon kändes dessutom som en rolig kontrast till skönhetsvärlden vi befinner oss i. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #19 | |
| Titel: Chevrolet på vägen Kund: Jonas Ahnve, Nikunj Patel GM Chevrolet Norden | |
| Byrå: Fältman & Malmén
Produktionsbolag: Team Tony
Arbetsgrupp: Arbetsgrupp Fältman & Malmén Projektledare - Mats Ekberger Produktionsledare - Charlotta Hallgren Art Director - Daniel Segerheim Copywriter - Viktor Olsson Creative Director - Magnus Fältman Arbetsgrupp Norweb: Erik Wallberg – Senior Flashutvecklare Ian Vidales – Flashutvecklare Jonas Alvin - Projektledare |
|
| Namn: Mats Ekberger | |
| Beskrivning: Tävlingen skojar med ett mycket välkänt manér och går ut på att du med hjälp av ledtrådar gissar var bilen är på väg. Var dessutom beredd på att vägbanan ibland blir minst sagt annorlunda. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #20 | |
| Titel: Spara Mera Kund: Coop MedMera/Åsa Jutterström, Lena Grönwall | |
| Byrå: KlirrProximity
Produktionsbolag: KlirrProximity
Arbetsgrupp: Catti Sandin-Vänje, Copy Eva Bergfeldt, David Hakeberg AD Anna Nauckhoff, Lollo Jondal, Prod.led Per Ottosson, Proj.led Gustav Buchholtz,Webbutvecklare |
|
| Namn: Lollo Jondal, Prod.led | |
| Beskrivning: Coop MedMera erbjuder ett unikt medlemskap som ger medlemmarna förmåner inom ett brett område. Allt från extra bra matpriser till rabatter på hotell-nätter, resor, böcker, elektronik, jogging-skor och mycket mer. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #21 | |
| Titel: Earth Hour Switch Off Kund: WWF, Victoria Olsson | |
| Byrå: Projector
Produktionsbolag: Projector
Arbetsgrupp: Mattias Järnemar, projektledare Clara Laurent, copy Lars Steiner, ad Ulrika Ågren, ad Jörgen Söderqvist, flashutvecklare |
|
| Namn: Clara Laurent | |
| Beskrivning: Den 28:e Mars släckte miljontals människor lamporna runt om i världen i den största manifestation någonsin för klimatet. En symbolhandling som skulle ge världens makthavare modet att fatta de beslut som krävs för vår framtid. Svenska WWF bad oss hjälpa till att sprida budskapet digitalt. Facebook är en bra plats att sprida budskap på så vi tog fram en applikation där folk kunde släcka sin profilbild för att visa sitt stöd och inspirera andra. På drygt en vecka släckte nästan 40 000 personer ner sin facebookbild med Earth Hour Switch Off. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #22 | |
| Titel: Tänk framåt Kund: Finansförbundet, Jenny Gustavsson | |
| Byrå: Spirit Stockholm
Produktionsbolag: Webbproduktion Ruby Tuesday och filmproduktion FilmTecknarna
Arbetsgrupp: Sara Ekselius, copywriter, Jan Ferlin projektledare, Alexander Widén, operativ projektledare, Johan Wirén, art director, Spirit Stockholm James Göransson, webbdesigner, Ruby Tuesday Johanna Andersson regissör, Niklas Adolfsson, Johan Edström och Johan Svensson producenter, FilmTecknarna |
|
| Namn: Jan Ferlin, Spirit Stockholm, Jenny Gustavsson, Finansförbundet | |
| Beskrivning: Tänk framåt är den fjärde kampanjen på temat Tänk för Finansförbundet, ett fackförbund för bank- och finansanställda. Kampanjen syftar dels till rekrytering av nya medlemmar till förbundet och dels till att belysa de pågående förhandlingarna om nytt kollektivavtal mellan Finansförbundet och Bankinstitutens Arbetsgivareorganisation.
|
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #23 | |
| Titel: Läkerol Valet 2009 Kund: Leaf Sweden/Läkerol, Patrick Axzell Marknads Direktör | |
| Byrå: McCann Malmö. Webbbyrå: 040 Internet. .
Produktionsbolag: King Edward Filmproduktion
Arbetsgrupp: McCann Malmö: AD Björn Lindén, Copy Lars Larsson, Prodled Cilla Kristoffersson, Projektled Mikael Olsson. |
|
| Namn: Cilla Kristoffersson | |
| Beskrivning: Runt om i Sverige pågår just nu en kampanj i butik mellan Läkerolsmakerna Watermelon och Persimon; nu är det upp till konsumenten att välja vilken av kandidaterna som ska vinna Läkerolvalet 2009 och bli en permanent del av Läkerols klassiska sortimentet. Kampen är upplagd som ett presidentval, där varje kandidat driver sin kampanj och på www.thefightofthecentury.com kan konsumenten rösta och följa dramat. I kampanjen ingår webbsajten och tre filmer för respektive kandidat, alltså totalt 6 filmer. Dessutom ingår butik och tag on/tail för TV. (Målgrupp 18-35 år).
|
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #24 | |
| Titel: Quiz Master Kund: Korrespondensgymnaiset i Torsås | |
| Byrå: Wilson Creative
Produktionsbolag: Wilson Creative, Cypermotion
Arbetsgrupp: Jacob Westerlund, projektledare, CD Fredrik Löfgren, AD Martin Sköld, Web developer |
|
| Namn: Jacob Westerlund | |
| Beskrivning: Målet var att locka fler elever från sydöstra Sverige till Korrespondensgymnasiet i Torsås. Vi valde göra en webbkampanj innehållande två tävlingar. Dels en frågetävling samt en VIP-tävling. För att kunna delta i VIP-tävlingen krävs en kod vilken skrids via sociala merdier. Detta ger sidan en viral spridning. Hela kampanjen är formad som en galen amerikansk TV-show med Mr Quiz Master i spetsen. I kampanjen ligger också massa dolda interaktioner, t ex att man kan adda Quiz Master på Facebook. Gör man det så får man en kod till VIP-tävlingen. Detta är något som man inte vet, utan ska skapa buzz på skolorna. De mediekanaler som används är webb, radio och gerilla. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #25 | |
| Titel: K•Space Kund: K•Swiss, Diego Lozano | |
| Byrå: Perfect Fools
Produktionsbolag: Perfect Fools
Arbetsgrupp: Vinh Kha, Christian Mezöfi, Fredrik Stutterheim, Kathrin Spaak, Björn Kummeneje, Karl Nord, Karl Wahlström, Oscar Sundberg, film och foto av Toth Brand Imaging och Zach Gold |
|
| Namn: Johanna Boäng | |
| Beskrivning: 1966 introducerade amerikanska K•Swiss den tennissko som blivit deras signum, och 2009 kom uppföljaren — The Classic Remastered. K•Swiss vände sig till Perfect Fools för att få hjälp med den digitala lanseringen av skon. Detta resulterade i K•Space, en webbkampanj som vänder sig till en global marknad av såväl tennisfrälsta som sneakersanvändare med en fabläss för det allra bästa. Kampanjsiten är uppbyggd kring "the K•Space", en värld där besökaren kan utforska videoklipp och foton av 15 profiler ur den nya generationen K•Swiss-fans, från skådespelaren/sångaren Ed Westwick till tennis-essen Mardy Fish och Anna Kournikova. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #26 | |
| Titel: IKEA PS – Never Ending Design Stories Kund: IKEA – Carin Steschulat Löfqvist | |
| Byrå: IKEA Communications AB
Produktionsbolag: Kokokaka AB
Arbetsgrupp: Kokokaka Team, ICOM Team, Erik Eger / Regi, Nathalie Barusta Gäbel / Illustration, Ben Baker / Animation |
|
| Namn: Jimmy Herdberg | |
| Beskrivning: Welcome behind the cardboard scenes of the IKEA PS world. Find out how a chair becomes a floor clock and what swedish potatoes and storage crates have in common. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #27 | |
| Titel: Jättelitet Campus - Utmaningen Kund: Högberg.gruppen AB/Mittuniversitetet | |
| Byrå: Flatmate Web Agency AB
Produktionsbolag: -
Arbetsgrupp: André Högberg - Webbdesigner/Projektledare Ted Sundin - Webbuvecklare Daniel Hägglund - Original Staffan Ryberg - Copy |
|
| Namn: André Högberg | |
| Beskrivning: Campus Härnösand, som är en del av Mittuniversitetet, berättar i en kampanj om fördelarna med att vara ett litet campus. Till exempel är risken att gå vilse noll procent och väntetiden i matkön två minuter. Till sin hjälp har de haft två små plastfigurer som varit runt och turnerat i delar av Sverige. Dessutom går budskapen på små och stora adshells, i annonser och en jätteliten broschyr, i reklamfilmer och via en webbplats, jättelitetcampus.se. Första etappen av satsningen sträcker sig till sista antagningsdatum som är den 15 april.
Syftet är att rekrytera fysiska studenter till Campus Härnösand |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|
| Bidrag nr #28 | |
| Titel: Jättelitet Campus Kund: Högberg.gruppen AB/Mittuniversitetet | |
| Byrå: Flatmate Web Agency AB
Produktionsbolag: -
Arbetsgrupp: André Högberg - Webbdesigner/Projektledare Ted Sundin - Webbutvecklare Daniel Hägglund - Orginal Staffan Ryberg - Copy |
|
| Namn: André Högberg | |
| Beskrivning: Campus Härnösand, som är en del av Mittuniversitetet, berättar i en kampanj om fördelarna med att vara ett litet campus. Till exempel är risken att gå vilse noll procent och väntetiden i matkön två minuter. Till sin hjälp har de haft två små plastfigurer som varit runt och turnerat i delar av Sverige. Dessutom går budskapen på små och stora adshells, i annonser och en jätteliten broschyr, i reklamfilmer och via en webbplats, jättelitetcampus.se. Första etappen av satsningen sträcker sig till sista antagningsdatum som är den 15 april.
Syftet är att rekrytera fysiska studenter till Campus Härnösand |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
| Bidrag nr #29 | |
| Titel: H&M Spring Fashion Kund: H&M - Jordan Nasser, Tove Lindholm | |
| Byrå: Perfect Fools
Produktionsbolag: Perfect Fools
Arbetsgrupp: Creative Director: Tony Högqvist Producer: Jonas Stenqvist Production Manager: Tove Lindqvist Art Directors: Niklas Karlsson, John Wolst Motion Design & postproduktion: Karl Nord Developers: Andrea Linder, Rasmus Bjerén, David Genelid Film- & postproduktion: Sanitate & Rosenlund H&M Beställare: Jordan Nasser, Tove Lindholm Art Director, Photographer: Andreas Sjödin |
|
| Namn: Jonas Stenqvist | |
| Beskrivning: Utvecklat för H&M:s vårmode, konceptet är i all korthet att låta användarna interagera med klädmodellerna och ta del av H&M:s kläder i rörelse, vilket tillför en ytterligare dimension till den klassiska mode- och klädsiten. |
|
| Hemsida: Se bidraget här | |
Bild:![]() Förstora bilden |
|





Se alla bidrag här




















Produktionsledaren blir projektledare










































