Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

King tar hem Lotto

reklam

– Ruth har gjort väldigt mycket bra för Lotto. De låg bakom hela anden-konceptet. De satte Drömvinsten och har gjort två bra filmer under våren, säger Birgitta Bosell-Biström, produktansvarig för Lotto på Svenska Spel.
– Men ibland behöver man ta nya tag och få se lite nytt.

Hur har ni gått tillväga vid byråbytet?
– Vi har gjort en mindre upphandling med både befintlig byrå och några nya.

Varför King?
– Det kändes väldigt bra. King har visat att de är en bra byrå och det som presenterades för oss var kul.

Lotto pensionerade den tidigare reklambäraren Anden i januari. Sedan dess har man jobbat med drömmar.
– Vi kommer att fortsätta jobba med drömmar i vår kommunikation. Ruth kommer att göra vår nästa kampanj och sedan blir det King framåt senhösten. Men några större förändringar blir det inte förrän 2010.

Hur går det för Lotto?
– Det går jättebra. Just nu är det stort intresse eftersom drömvinsten är uppe i 158 miljoner kronor.

Sunit Mehrotra blir kundansvarig för Lotto på King.
– Det finns en potential hos Lotto, samtigigt som det är en väldigt spännande konkurrenssituation med nya aktörer på spelmarknaden,

Vad har ni för erfaranhet av spel?
– Vi jobbade för några år sedan med Unibet. Men vi har stor erfarenhet av att jobba med stora folkliga varumärken.

Vi skrev nyligen att ni ska skära ner på grund av att ha tappat Åhléns. Kommer ni att slippa det nu?
– Det här har gått väldigt snabbt, både med Åhléns och Lotto, så jag vet inte riktigt. Åhléns var en betydande kund för oss och jag vet inte hur stora Lotto blir.

 

1 kommentar

Du måste logga in för att kommentera

14
sep
Anonym 17:39
Lotto är ca 2,5-3 miljoner årligen. Kanske lite till efter som dom får betala 700 000 för ny strategi hos King. Så första året 3,5-4,0 sedan lägre. Gör i snitt en film vartannat år. Har lagt ut produktionen. 2-3 anställda blir kvar på King. Grattis. kram och puss på Sunit.
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

De utser årets Guldägg

Nu är alla jurys klara. Resume.se har hela listan

Yrke: Director of innovation

Mathias Appelblad lämnar Forsman för BBDO

E-kon ska ge eko för ekokeso

Arla i stor kampanj – siktar på att sälja för 60 mkr

Facket taget på sängen

Hans Arbman: Jag ställer mig frågande till varför varslen sker just nu

Garbergs nya talanger

Byrån värvar från Forsman och Jung von Matt

Knuffa omkull Madonnas ex!

Stor uppmärksamhet för Wranglers nya kampanjsajt
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 22
Senaste inloggade
Användarbloggar
Johanna EtzénMe
Johanna Etzén, 09/02
 
Hugo PerlskogAll Inners
Hugo Perlskog, 16/01
 
Hugo PerlskogDaugens musikinspiration
Hugo Perlskog, 14/01
 
Hugo PerlskogBryssel
Hugo Perlskog, 02/01
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 5 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan Alt media

 
annons
 


Kalender februari

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28