Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

Försvarsminister Sten Tolgfors attackerar JKL:s Göran Persson. Foto: Sören Andersson.

Försvarsministerns attack mot Göran Persson

Försvarsminister Sten Tolgfors går på sin blogg till häftig attack mot Göran Persson. Resumé skrev i förra veckan om JKLs uppdrag för BAE Hägglunds, som tillverkar terrängstridsfordon, och Kockums, som bland annat tillverkar u-båtar.

Men när JKL-konsulten Göran Persson agerar i försvarsfrågan, bland annat genom en debattartikel i Dagens Nyheter, presenterar han sig uteslutande som "före detta statsminister".

"Resumé beskriver hur de som undertecknade DN-debattartikeln om BAE Hägglunds förra veckan nu inte kan/vill svara på vem som skrev artikeln. Underförstått – var det någon annan som skrev den och politikerna som bara satte sina namn under? Resumé får inga svar", skriver försvarsministern.

Sten Tolgfors skriver att Göran Perssons dubbla roller är ett problem:

"Göran Persson arbetar för JKL, som i Resumé sägs ha i uppdrag att arbeta för BAE Hägglunds, men Persson skriver ändå under DN-artikeln som ”före detta statsminister”.

"Han tycker själv inte att detta är problematiskt. . . Det tycker jag. Inte att han numera är betald konsult – utan att han inte reder ut sina roller", skriver Tolgfors.

Och han fortsätter:

"Antingen agerar han som (S)-politiker – eller som konsult. Antingen har Göran Persson betalt för att agera för ett enskilt försvarsindustriföretags intressen – eller så har han det inte. Om han klär den ena rollen i den andra rollens skrud strider det mot öppenhet och transparens", skriver Tolgfors.

Att försvarsindustrin tar hjälp av pr-företag är inget konstigt, menar Sten Tolgfors.

"Det är heller inte konstigt om en före detta politiker blir pr-konsult. Men det ställer tydliga krav på ansvar att hålla isär rollerna. Det är oklart om Göran Persson tar det ansvaret. Persson har inte bidragit till klarhet om hur det förhåller sig", skriver försvarsministern.

 

3 kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

5
nov
Greven förvånar ingen längre. Nivea är alltid Nivea
Anmäl
 
5
nov
Har man haft så mycket makt som Göran Persson är det nog svårt att hålla sig borta från maktens korridorer och bara gå i pension. Makt är extremt beroendeframkallande för de flesta av oss. Persson hade en extremt stark maktposition, närmast presidentlik och var van att låta rollen som statsminister flyta långt över dess befogenheter. Där har tydligen inget hänt men idag törs man kritisera hanom.
Anmäl
 
5
nov
Kan inte Göran Persson bara ta sina miljoner han får av oss skattebetalare varje år i pension och vara, ja just det: pensionär. Hur svårt ska det vara att lägga av och slappa de sista åren av livet?
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

De fick ringarna sponsrade

Som tack för rabatten blev Leif Klatzkow bjuden på bröllopsfesten

SVT tog hem måndagkvällen

Saltön pressade Hollywoodfruarna och Ebba von Sydow knäckte stjärnkockarna

Zeke Tastas startar ny byrå

Bildar Wiley & Partners tillsammans med Robert Brink och Leo Dahlin: "Vi har inga kunder än så länge”

Acne värvar en hel arbetsgrupp

Rekryterar kreatörsteam från Saatchi & Saatchi och en projektledare från Storåkers

Tv-kanal filmade när Hamrén åkte fast

Togs för fortkörning – mitt under reportaget

TV4:s fuskbygge gick hem

Lennart Ekdal i dubbel tittarsuccé

Converse planerar ny kupp

Melodifestivalen hotar att diska artister som bryter mot reglerna

Volvo tjuvstartar reklamen

Stor kampanj för nya S60 – men den börjar inte produceras förrän i maj

Därför spolades Gina Tricot-modellen

Naturliga skäl bakom petningen

”Skandal, skandal, skandal”

Victoria Silvstedt i exklusiv intervju om mediebilden och tv-erbjudanden

”Kampanjen trivialiserar sexövergrepp”

Fransk antirökkampanj skapar hård debatt
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 10
Senaste inloggade
Användarbloggar
Hugo PerlskogVokabulär december 1991
Hugo Perlskog, 08/03
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
Mr QKBörjan
Mr QK, 12/02
 
Johanna EtzénMe
Johanna Etzén, 09/02
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 9 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan utomhus

Reklamallsvenskan Alt media

 
annons
 






Kalender mars

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4