I måndagens tidning citerade Expressen ett Twitterinlägg från komikern Magnus Betnér.
Men det blev lite fel i översättningen.
Något som fått komikern att surna till.
”Tycker att om @expressen ska skriva av twitter i sin tidning så ska de skriva som det står. (Och ännu hellre dra åt helvete naturligtvis)”, skriver han på Twitter.
Inlägget han syftar på är ” Skiing with kids. It's definetly not skiing. Still fun though.” På Expressens nöjessida blev det:
”Åker skidor med barnen. Eller vet inte om man kan kalla det skidåkning, men i alla fall…”
Magnus Betnér får svar från Emanuel Karlsten, Expressens redaktör i sociala medier, som undrar vad han är upprörd för. Betnér svarar att han inte är speciellt upprörd av felöversättningen utan snarare att tidningen tar upp spaltutrymme för meningslös skit.
Karlsten kontrar med att den meningslösa skiten finansierar den dyrare journalistiken, som bevakningen i Afghanistan och att tidningen är en helhet. Han skriver också att tidningen har fyra sidor om jordbävningen i Chile något som inte säljer tidningar. Det gör däremot Betnérs skvaller, enligt Karlsten.
”Det tror jag knappast att det gör, men om så vore fallet borde jag väl ha betalt? Varför ska twittrare jobba gratis åt er?”, kontrar Betnér på Twitter.
Därefter hånas Betnér förslag om att ta betalt av Expressens politiska reporter Niklas Svensson. Han kallar också Betner för märklig och humorlös.
Magnus Betnér svarar att han inte vill bli ha betalt och att han inte heller vill vara med i Expressen. Han frågar också Niklas Svensson om han har kvar sin patetiska skvallerblogg om politiker.
Tog hem årets program och årets humorprogram - här är alla Kristallen-vinnarna
0 3 september
(UPPDATERAD) Se filmen som har dragit på sig över 20 RO-anmälningar på bara några dagar
30 3 september/nyheter/2010/09/03/mobbningsfilm-vacker-raser/index.xml
Resume.se avslöjar: Kontraktet revs i förtid på grund av klubbytet
0 3 september
Sportbladets publicering från den slutna träningen stämde inte – Källström bänkad
0 3 september
TV4-profilen Martin Timell hoppar av kampanjmöte med Reinfeldt efter mediedrev
0 3 september
Fotbollsankaret Ola Wenström om den galna tv-krocken i kväll
1 3 september/nyheter/2010/09/03/mest-synd-om-kristallen/index.xml
Advokaten: Skydd av grafisk profil
Idag släpps kampanjen för Försäkringskassan som görs av Garbergs. Se den här
6 3 september/nyheter/2010/09/03/f-kassans-nya-kampanj/index.xml
Skandal under Reinfeldt-utfrågningen – visste inte att läkaren används i S-kampanjen
8 3 september
David Camerons kommunikationschef anklagas återigen för olaga telefonavlyssning
0 3 september
(UPPDATERAD) Förbundskaptenen i upprört möte med Aftonbladets utsända på spelarhotellet efter spionartikel
3 2 september
Resume.se avslöjar: Ersätter utröstade ägglikören i Aladdin-asken till jul
3 2 september/nyheter/2010/09/02/nya-smaken-jordgubbscreme/index.xml
Här är operatörens höstkampanj – se filmen
6 2 september/nyheter/2010/09/02/telenors-hostkampanj/index.xml
Reklamskrällen – fotbollslegendaren anlitar Ord & Bild
0 2 september
Resume.se avslöjar: Bonnier och Carina Nunstedt lyckades inte köpa domänen Yourlife.se – budet för lågt
0 2 september
Vill lyfta frågan om självreglering
0 2 september
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.
Magnus Helander 08-736 30 48
Ove Gustafsson 08-736 30 71
Fredrik Thambert 08-736 30 04
Tero Marjamäki 08-736 50 29
(UPPDATERAD) Förbundskaptenen i upprört möte med Aftonbladets utsända på spelarhotellet efter spionartikel
”Det är fakta till skillnad från Moderaternas kampanj som är ren, jävla lögn”
Exklusivt för Resume.se: Statsminister Fredrik Reinfeldt om reklamkampanjernas betydelse för valutgången
Resume.se avslöjar: Niklas Svensson tog åt sig äran för Assange-scoopet – trots att han spelade birollen
Samtliga riksdagspartier har nu släppt sina reklamfilmer inför valet . Se dem här
Resume.se avslöjar: Nordisk Film spelar in serien som kommer att sändas i TV4
UPPDATERAD Elin Nordegrens pappa Thomas bryter tystnaden – kritiserar kvällstidningarna
Lottie Knutson, kommunikationsdirektör på Fritidsresor, som har Mads Mikkelsen i sin senaste reklamfilm.
301 medlemmar
407 medlemmar
453 medlemmar
314 medlemmar

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
För andra året i rad börjar nu arbetet med Hela Skånes bästa reklam. Syftet är enkelt, vi hylla och belöna den bästa och mest kreativa reklamen som görs för den skånska marknaden.
I tävlingen Årets reklamlåt vinner den som bäst använt musiken som bärande idé i sin reklamfilm, radiospot eller webbkampanj.
Årets reklambild är en tävling där vinnaren är den som bäst använt bilden som bärande idé i sin printannons.
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
Nu kommer den. Listan som hela branschen har väntat på sedan tryckpressens födelse: Sveriges 499 mäktigaste och bästa.
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Magnus Helander
Webbmaster: Emmeli Prevorsek